Koncertcaféer Aarhus sæson 2017-2018

Det Jyske Musikkonservatoriums rytmiske studerende har i mange år med stor succes givet koncertcaféer i Aarhus midtby. Caféerne foregår nu i Rytmisk Sal, i Falken/226 i Musikhuset Aarhus samt på HeadQuarters.

Koncerterne slutter oftest ca. kl. 23. Der er altid fri entré.

Da der kan forekomme ændringer i koncertcaféprogrammet, anbefales det at holde øje på www.musikkons.dk/koncertcafe

Efterår 2017

21. november på HeadQuarters
20.00: Anders Rothman, bas
20.35: Mikkel Nørgaard, trommer
21.10: Mathias Bjørnskov, klaver
21.45: Frederik Sandfeld, guitar
22.20: Olavur Gaard, guitar
Vært: Amanda Krogh

22. november på HeadQuarters
20.00: Kristian Pauli Ellefsen, klaver
20.45: Ole Kofoed Larsen, guitar + Anton Heide Radmer, trommer
21.45: Lasse Sonne, sangskriver
22.20: Søren Manscher, sangskriver
Vært: Johannes Brandstrup

27. november i Rytmisk Sal
20.00: Katja Olsen, sang
20.35: Daniel Skov, bas
21.10: Jonathan Jull Ludvigsen, trommer
21.45: Tobias Ro Mølkær Andreasen, trommer
22.20: TBA
Vært: Mary Jean Moore

28. november i Rytmisk Sal
20.00: Hjørtur P. Háberg, trommer
20.35: Mathias Tonni Borggaard Samsing, sang
21.10: Lars Asger Nørby, trommer
21.45: Gry Colding Ebbesen, sang
22.20: TBA
Vært: Gurli Octavia

29. november i Rytmisk Sal
20.00: Hans Edward Andreasen, sangskriver
20.35: Ane Bøhler Monsrud, sangskriver
21.10: Stine Hjeds Drejer, sangskriver
21.45: Kristoffer Thorup Jeberg, trommer
22.20: Yasmin Cevik, sangskrivning
Vært: Gurli Octavia

30. november i Rytmisk Sal
20.00: Jakob Bruno, sangskriver
20.35: Eydi Horsdal, sangskriver
21.10: Andrea Fogh Haulrich Klausen, sang
21.45: Marie Van den Bogaert, sang
22.20: Susanna Linnea Björkstrand, sang
Vært: Kristoffer Bliksted Roug Petersen

4. december i Rytmisk Sal
20.00: Christian Trier, bas
20.35: Niels Bach Storgaard, guitar
21.10: Sally Errebo-Brandt, sang
21.45: Johanne Baadsgaard Lange, sang
22.20: Matilde Emilie Dammayer Johansen, sang
Vært: Amanda Krogh

5. december i Rytmisk Sal
20.00: Rikke Nybo Jakobsen, sang
20.35: Buster Efiong Brynjolf, guitar
21.10: Sara Thordsen, sang
21.45: Gurli Octavia Kofoed Nielsen, sangskriver
22.20: Hedwig Johanna van Staalduine, sang
Vært: Mary Jean Moore

6. december i Rytmisk Sal
20.00: Elias Lykkeskov, klaver
20.35: Lasse Enøe, sax
21.10: Jonas Lundgård Suni, sangskriver
21.45: TBA
22.20: TBA
Vært: Mary Jean Moore

Rytmisk Semesterkoncert på HeadQuarters  
Torsdag d. 7. december kl. 18.00
18.00 Kasper Bai
18.40 Karsten Aaholm hold 1
19.20 Karsten Aaholm hold 2
20.00 Dennis Ahlgren
20.40 Emir Bosnjak
21.40 Peter Seebach
22.20 Turid
23.00 Chappe
23.40 Kasper Staub
Vært: Mary Jean Moore

Forår 2018

27. februar i Falken (lok. 226)
20.00 Benjamin Petersen, guitar
20.35 Jonas G. Schmidt-Christensen, guitar
21.10 Sara Flindt Nielsen, sang
21.45 Johannes Hesner Brandstrup, sang
22.20 Jonathan Bruun Meyer, trombone

28. februar i Falken (lok. 226)
20.00 Lasse Michelsen, guitar
20.35 Peter Juul Møller, guitar
21.10 Rikke Rusholt Jørgensen, sang
21.45 Miriam Villekjær Lassen, sang
22.20 Andrea Ciaccio, trommer

1. marts i Falken (lok. 226)
20.00 Victor Sousa Christensen, bas
20.35 Christian Pedersen, bas
21.10 Kristoffer Bliksted Roug Pedersen, bas
21.45 TBA
22.20 TBA

6. marts i Rytmisk Sal
20.00 Nikolaj Bugge, guitar
20.35 Thor Arnarsson, guitar
21.10 Simon Troelsgaard, guitar
21.45 Martin Baltser, sang
22.20 Morten Bytofte, sang

7. marts i Rytmisk Sal
20.00 Jonas Kardyb Nicolaisen, trommer
20.35 Jonas Møller Andreasen, trommer
21.10 Marie Elisabeth Bødskov Juncher, sang
21.45 Ditte Dupont Priess Loft, sang
22.20 TBA

12. marts i Rytmisk Sal
20.00 Mathias Hedegaard Nielsen, trommer
20.35 Johannes Berg, trommer
21.10 Malthe Vestergaard Kramer Jepsen, klaver
21.45 Helene Tungelund, sang
22.20 Christopher William Catton, sang

13. marts i Falken (lok. 226)
20.00 Lasse Zinck Jacobsen, sangskriver
20.35 Christian Deichmann, sangskriver
21.10 Nanna Prip Pedersen, sangskriver
21.45 Frederik Aamand Holm, trommer
22.20 Lasse Lykke Nielsen, trommer

15. marts i Falken (lok. 226)
20.00 Andreas Pilgaard Sørensen, trommer
20.35 Sara Mouritsen, trommer
21.10 Amanda Krogh Nielsen, klaver
21.45 Anne Oline Frieboe Laumark, sang
22.20 Alberte Sofie Svenningsen, saxofon

19. marts i Rytmisk Sal
20.00 Christian Møller Haase, sangskriver
20.35 Jon Aslak Madsen, sangskriver
21.10 Asbjørn Elle, bas
21.45 Justo Gambula Larsen, bas
22.20 Kristine Kier Jørgensen, violin

20. marts i Rytmisk Sal
20.00 Dan Hjorth Jensen, klaver
20.35 Martin Fennefoss Vollertsen, klaver
21.10 Emil Sommer Larsen, klaver
21.45 Naja Johanne Brandt, sang
22.20 Philip Eick, sang

21. marts i Rytmisk Sal
20.00 Zeki Sebastian Søgaard Jindyl, saxofon
20.35 Jonathan Hvalsøe Schou, saxofon
21.10 Johannes Gammelgaard Lauritsen, saxofon
21.45 Antonia Mrsic, sang
22.20 Ida Holmsted Jørgensen, sang

22. marts i Falken (lok. 226)
20.00 Bjarke Amdrup-Simonsen, klaver
20.35 Laurits Smedegaard Andersen, klaver
21.10 August Feldballe Korsgaard, klaver
21.45 Joachim Rahbek Iversen, sang
22.20 Jonas Buskbjerg Sharpe, sang

23. april i Kammersalen
17.00 Maria Dybbroe og Lil Lacy

23. april i Rytmisk Sal
20.00 Søren Manscher, sangskriver
20.35 Simone Tang, sangskriver
21.10 Thorbjørn Robak With Kaas, bas
21.45 Sebastian Lund Sørensen, bas
22.20 Sofie Christiansen, sang

24. april i Rytmisk Sal
20.00 Sara Kirstine Wichmann Matthiessen, sang
20.35 John Alexander Riddell, trommer
21.10 Jakob de Place Jørgensen, trommer
21.45 Mary Jean Brødskov, sangskriver
22.20 Gustav Nyboe Hagner, guitar

25. april i Rytmisk Sal
20.00 Filip Dybjerg, bas
20.35 Adrian Christensen, bas
21.10 Niels Munk Petersen, trompet
21.45 Yngve Lyngsø, sang
22.20 Line Ammitzbøl Søndergaard, sang

8. maj i Falken (lok. 226)
20.00 Juliane Viktoria Pedersen, sangskriver
20.35 Minna Waahus Forouzandeh, sangskriver
21.10 Sanni Bleser Jensen, klaver
21.45 TBA
22.20 TBA

OBS! 2. maj i Rytmisk Sal: Semesterkoncerter!

 

Siden er sidst opdateret tor d. 23. november 2017