Kommende begivenheder

  • Klaveraften

    21/05 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Fri entré

  • Klarinetaften

    21/05 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Fri entré

    Se program.

  • Koncert med Lars Fløe, orgel

    22/05 kl. 17:00 - Musikhuset Aarhus, Symfonisk Sal

    Lars Fløe er soliststuderende.

    Gæstesolist: Kirsten Grønfeldt Harris, sopran

    Værker af César Frank, Guilmant, Poulenc, Boulanger, Escaich og Duruflé

    Fri entré

  • Violinaften

    22/05 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, lokale 222

    Medvirkende:
    Leevi Nielson, violin
    Menglin Chi, violin
    Aya Tominaga, klaver

    Fri entré

    Se program.

  • Predebut: Mads Naomi, basun (SDMK)

    22/05 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Mads Naomi (Basun) spiller predebut d. 22 maj kl. 19.30 på Det Jyske Musikkonservatorium.

    Koncerten vil indeholde værker af bl.a. Bourgeois, JacobTV og Sparke. Medvirkende på scenen vil intet mindre end Slesvigske Musikkorps bakke Mads op.

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    23/05 kl. 16:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Program:
    16.30: Mathias Skaarup Sørensen, korledelse

    Fri entré

  • DJM på Salling Rooftop, Aalborg

    23/05 kl. 17:00 - Salling Rooftop, Aalborg

    Vi fortsætter samarbejdet med Salling om at præsentere DJM-studerende ved Rooftop-koncerter, nu som optakt til de forestående eksamenskoncerter.

    17.00: SPIR
    Original musik i singer/songwriter-genren, inspireret af kunstnere som Tina Dickow, Agnes Obel og José Gonzalez.

    Fri entré

    Eksamenskoncerterne i Aalborg begynder d. 28. maj og fortsætter indtil d. 13. juni.

  • Celloaften

    24/05 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Fri entré

  • Kammerkoncert

    25/05 kl. 15:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Fri entré

  • Kammerkoncert

    26/05 kl. 15:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    27/05 kl. 11:00 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Program:
    11.30 Eero Kiukkonen, trompet, KA
    13.30 Jan Grcar, trompet, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    27/05 kl. 11:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Program:
    11.00 Daniel Kjær Holmberg, sang, KA
    13.30 Josef Gottlander, sang, KA
    14.30 Mariann Mikkelsen, sang, KA
    15.30 Malene Rohden, sang, AM, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    27/05 kl. 11:30 - Skt. Lukas Kirke, Aarhus

    Program:
    11.30 Lisbeth Bomose Henriksen, orgel, kunstspil

    Fri entré

  • Saxofonaften

    27/05 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    28/05 kl. 11:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Program:
    11.00 Kristine Mågård, sang, KA
    13.00 Clara Simonsen Gunge, sang, BA
    14.00 Cathrine Breinholt Højlund, sang, BA
    16.30 Iván Gómez Alonso, Aurora Remme, Pernille Skjelbred, træblæsere, kammermusik, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    28/05 kl. 11:30 - Skt. Lukas Kirke, Aarhus

    Program:
    11.30 Hans Esbjerg Christensen, orgel, kunstspil

    Fri entré

  • Eksamenskoncerter Aalborg

    28/05 kl. 17:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aalborg, Rytmisk Sal

    Program:
    17.00: Mads Berg. S. Andersen, e-musik, BA
    18.00: Rune Aslak Rasmussen, e-musik, BA
    19.15: Puyain Sanati Irani, e-musik, BA

    Fri entré

  • Klaveraften

    28/05 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    29/05 kl. 10:00 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Program:
    10.00 Vera Georgieva, saxofon, BA
    11.00 Laura Alles Pascual, saxofon, KA
    13.00 Wei Ning Shen, saxofon, kammermusik, KA
    15.00 Kristoffer Bruun Refer, klaver, kammermusik, KA
    16.00 Liisa Veiderma, klaver, kammermusik, KA
    17.00 Wen Li, klaver, kammermusik, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    29/05 kl. 14:15 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Program:
    14.15 Sofie Kirk Østergaard, klarinet, BA
    15.15 Mikkel Nørgaard, klarinet, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    31/05 kl. 10:00 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Program:
    10.00 Kip Cleverley, Brody Linke, Sarah Owens, Amir Rabinovitz, Andrea Rodaro, trompet, kammermusik, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    03/06 kl. 12:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, lokale 222

    Program:
    12.00 Olivia Casas, tuba, KA

    Fri entré

  • Rytmiske eksamenskoncerter Aarhus

    03/06 kl. 12:40 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Klubscenen

    Program:
    12.40: Stine Hjeds Drejer Nielsen, sangskrivning, BA
    13.50: Lasse Sonne, sangskrivning, KA

    Fri entré

  • Eksamenskoncerter Aalborg

    03/06 kl. 16:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aalborg, Rytmisk Sal

    Program:
    16.00: Jeppe Bugge Rasmussen, el-bas, BA
    17.00: Mads Dalum Poulsen, el-bas, BA
    18.30: David Gravgaard Hansen, el-bas, KA

    Fri entré

  • Orgelkoncert

    03/06 kl. 17:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, lokale 232

    Fri entré

  • Koncert med Chuhan Jin, klaver

    03/06 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Medvirkende:
    Bai Yusen, violin

    Værker af J.S. Bach, L.v. Beethoven, P.I. Tchaikovsky, F. Chopin, Tan Dun og Li Zili

    Fri entré

    Se program.

  • Eksamenskoncerter Aalborg

    03/06 kl. 20:30 - Center for Dansk Jazzhistorie, Musikkens Hus, Aalborg

    Program:
    20.30: Mads Houe Sørensen, kontrabas, KA

    Fri entré

  • Klassiske eksamenskoncerter

    04/06 kl. 10:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus, Kammermusiksalen

    Program:
    10.00 Alexander Long Krogh, slagtøj, KA
    11.30 Carl David Österberg, slagtøj, KA
    13.30 Marius Thorup Paschke, slagtøj, BA

    Fri entré

  • Rytmiske eksamenskoncerter Aarhus

    04/06 kl. 14:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Program:
    14:00: Marie Elisabeth Bødskov Juncher, Sang, Dans og Spil, KA
    15:00: Buster Efiong Brynjolf, Sang, Dans og Spil, KA
    16:00: Nana Cecilie Gaardsted Bøvling, Sang, Dans og Spil, KA

    Fri entré

  • Eksamenskoncerter Aalborg

    04/06 kl. 17:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aalborg, Rytmisk Sal

    Program:
    17.30: Tadas Pasaravičius, saxofon, KA
    19.00: Matias Fischer-Mogensen, trommer, KA

    Fri entré

Månedsvisning: Vælg måned
Show month

Søg i kalender

MÅ IKKE SLETTES