Kommende begivenheder

  • Fløjteaften

    27/02 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    Fri entré

  • Rytmisk Koncertcafé

    27/02 kl. 20:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Program:
    Vært: Mathias Tonny Borggaard Samsing
    20:00     Mathias Tonny Borggaard Samsing, Sang
    20:35     Anton Heide Radmer, Trommer
    21:10     Mira Rebecca Siegel, Sang
    21:45     Rikke Nybo Jakobsen, Sang
    22:20     Maria Dybbroe, Saxofon

    Fri entré

    Læs mere her.

    Se event på Facebook.

  • Finale i solistkonkurrence

    28/02 kl. 16:00 - Musikhuset Aarhus, Symfonisk Sal

    Finalister:
    Eduardo Sanchez Moreno, klarinet
    Sidsel Aja Eriksen, sang
    Rima Chacaturian, klaver
    Kristina Thede Johansen, saxofon
    Rebecca C.S. Fuglsig, cello
    Toke Hansenius, violin
    Lisa Astrid Maria Nyberg, saxofon

    Finalisterne kæmper om retten til at spille som solist med Aarhus og Aalborg Symfoniorkester og med Randers Kammerorkester.

    Musik af bl.a. Darius Milhaud, Louis Spohr, Händel, Henryk Wieniawski og Chopin.

    Finalen er åben for publikum og der er fri entre.

    Læs mere her.

    Se program.

  • AFLYST: Sangsoiré

    01/03 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    KONCERTEN ER DESVÆRRE AFLYST!

  • DIEM Elektro: Student Concert

    01/03 kl. 20:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Olga Szymula
    Neli Pantsulaia
    Sebastian Edin

    Fri entré

  • Duokoncert med Søren Nørbo, klaver

    01/03 kl. 21:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, lokale 226

    Justo Gambula Larsen, bas

    Fri entré

    Læs mere her.

  • U-days Aarhus

    02/03 kl. 09:00 - Det Jyske Musikkonservatorium

    Oplev mulighederne på Det Jyske Musikkonservatorium i Aarhus.

    Du kan opleve alle tre studieretninger: klassik - rytmisk - elektronisk.
    Følg skiltene ved hovedindgangen, Skovgaardsgade 2C.

    Arrangementet slutter kl. 12.00.

    U-days på DJM indgår i den samlede præsentation af videregående uddannelser i Aarhus, 2.-4.. marts.

  • Klaveraften

    02/03 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    Medvirkende:
    Esben Lund Brummer, David Munk-Nielsen, Boaoxiong Hu, Emma Pong Rasmussen og Kristoffer Bruun Refer

    Program:
    Beethoven: Sonate op. 31 nr. 2, 1. sats
    Beethoven: Sonate op. 28, 1. og 2. sats
    Chopin: Nocturne i c-mol
    Haydn: Sonate i Es-dur, 1. sats
    Liszt: Sonate i h-mol
    Chopin: Etude op. 10 nr. 3

    Fri entré

  • Åbent Hus Aalborg

    03/03 kl. 09:00 - Havnefronten, Aalborg, omkring Musikkens Hus

    Mød uddannelserne på musikkonservatoriet i Aalborg.

    Hold øje med programmet (og tidspunkter) her.

  • Solistkoncert - Therese Iversen, basun

    03/03 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Kendte værker for basun og orkester - nu med klaver!
    Pianinst: David Strong.

    Fri entré

    Se program.

  • NJYD Quartet

    04/03 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    Hvordan lyder det, når børn født mellem 1950 og 2000 har udviklet sig til komponister?

    Da NJYD blev dannet, fandtes der ikke noget musik for denne unikke besætning. NJYD har derfor aktivt skaffet sig helt nyt materiale fra komponister, hvis verden de fire musikere kender godt - de er nemlig vokset op sammen! Musikken leger med lyd og koncepter og med nostalgiske glimt fra livet.

    NJYD består af:
    Anja Nedremo, saxofon
    Marie Sønderskov, fløjte
    Mikkel Egelund, guitar
    Jonas Weiting, slagtøj

    njydquartet.com

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

    Fri entré

  • Dansk kammermusik fra det 20. århundrede

    05/03 kl. 16:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    Studerende fra Det Jyske Musikkonservatorium spiller værker fra 2. halvdel af det 20. århundrede. Blandt andet solo- og kammermusikalske værker af Per Nørgård og Ib Nørholm.

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

    BEMÆRK TIDSPUNKTET! I det trykte program for festivalen står der at koncerten er kl. 19.30. Dette er en fejl.

    Fri entré

  • Fyraftenskoncert med orgel

    06/03 kl. 17:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, lokale 232

    Sen eftermiddagskoncert med organister fra Det Jyske Musikkonservatorium.

    Programmet viser den store variation i musikken i slutningen af det 20. århundrede - fra musik baseret på kendte salmemelodier, som er let og behagelig at lytte til, til musik i den helt anden ende af spektret, fyldt med kraftige dissonerende klange og som virkelig udtrykker sig på en anden måde, end vi er vant til.

    Musikken er bl.a. af Jesper Madsen, Enjott Schneider, Jan Guillou og Shostakovitj.

    Medvirkende:
    Lisbeth Bomose, Ylva Wellsandt, Jørgen Ellekilde og Jonas Hellesøe.

    Fri entré

    Læs mere her.

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

  • Sangaften med Lars Thodberg Bertelsen og solist-studerende

    06/03 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    Den moderne lied - sange fra 2. halvdel af det 20. århundrede. Docent Lars Thodberg Bertelsen synger Per Nørgård. Studerende fra solistklassen medvirker i sange af Ruders, Britten og Berio.

    Program:
    Poul Ruders: Songs of Pestilence (1974)
    Benjamin Britten: Phaedra (1975)
    Luciano Berio: Sequenza III for female voice (1966)
    Per Nørgård: Et udvalg af sange

    Medvirkende:
    Camilla Button, sopran
    Sidsel Aja Eriksen, mezzosopran
    Lars Thodberg Bertelsen, baryton
    Simon Wildau, guitar
    Frode Stengaard, klaver

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

    Fri entré

     

  • Fra små ensembler til big band

    06/03 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Ny original musik af komponiststuderende ved Det Jyske Musikkonservatorium. Værkerne er inspireret af jazzmusikken i 2. halvdel af det 20. århundrede og er skrevet for forskellige konstellationer, fra små ensembler til big band.

    Medvirkende:
    Studerende fra Det Jyske Musikkonservatorium
    Lektor og big band leder Jens Christian ”Chappe” Jensen

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

    Fri entré

  • Rytmisk Koncertcafé

    06/03 kl. 20:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Program:
    Vært: Mary Jean Brødsgaard Moore
    20:00     Stine Hjeds Drejer Nielsen, Sangskrivning
    20:35     Jonas Lundgård Suni, Sangskrivning
    21:10     Thor Arnarsson, Guitar
    21:45     Niels Bach Storgaard, Guitar

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Sange fra 1950 til 2000

    07/03 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Sange fra 1950 til 2000, fortolket af både klassiske og rytmiske sangere, garneret med historiske anekdoter fra perioden.

    Ved klaveret: Kasper Staub

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

    Fri entré

  • Foredragskoncert: Lasse Laursen og Århus Sinfonietta

    07/03 kl. 19:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    Docent Lasse Laursen har transskriberet den franske komponist Bernard Parmegiani’s ”Incidences/Résonances” (1975), en klassiker inden for elektroakustisk musik. Transskriptionen er dels en undersøgelse af værket, dels et forsøg på at finde en måde hvorpå den elektroakustiske musik kan blive spillet af akustiske instrumenter.

    Ved Foredragskoncerten præsenterer Laursen en række eksperimenter med transskription, og undervejs fremføres originalen og hele to transskriptioner af værket, spillet af Aarhus Sinfonietta.

    Se meget mere her.

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.
    Oversigt over alle DJM's festivalkoncerter her.

    Fri entré

  • Rytmisk Koncertcafé

    07/03 kl. 20:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Program:
    Vært: Mary Jean Brødsgaard Moore
    20:00     Andrea Fogh Haulrich Klausen, Sang
    20:35     Gunnar Sigfússon, Trompet
    21:10     Frej Vammen Lesner, Trommer
    21:45     Nanna Lærke, Sang
    22:20     Diana Buck, Sang

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Biblioteksmatiné

    08/03 kl. 12:15 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aalborg, biblioteket

    Jens Christians Kwellas guitarstuderende sammen med Ulf Bandgrens guitarstuderende fra konservatoriet i Göteborg

    Fri entré

  • Rytmisk Koncertcafé

    08/03 kl. 20:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Program:
    Vært: Tobias Kaastrup Nielsen
    20:00     Lene Høst Mees, Sang og
                 Michelle Elmhøj Pedersen, Sang
    20:55     Jack Kilburn, Sangskrivning
    21:30     Amalie Kruse, Sangskrivning

    Fri entré

    Læs mere her.

     

  • Solistkoncert - DIEM

    08/03 kl. 20:00 - Det Jyske Musikkonservatorium, Kammermusiksalen

    To soliststuderende fra den elektroniske uddannelse DIEM ved Det Jyske Musikkonservatorium spiller egne værker og fortæller lidt undervejs, bl.a. om traditionen fra det 20. århundrede med at inddrage konkrete lyde og lydgivere i musik og lydkunst. Oplev bl.a. tre elektroakustiske kompositioner for laptop og kaffetragt, med en barista som udøvende kunstner.

    Koncerten er en del af Århundredets Festival.

    Medvirkende: Alex Mørch og Merlyn Perez-Silva.

    Fri entré

  • Triokoncert med Søren Nørbo, klaver

    08/03 kl. 21:30 - Det Jyske Musikkonservatorium, lokale 226

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Biblioteksmatiné

    09/03 kl. 12:15 - Det Jyske Musikkonservatorium, Aalborg, biblioteket

    Jens Christians Kwellas guitarstuderende sammen med Ulf Bandgrens guitarstuderende fra konservatoriet i Göteborg

    Fri entré

  • Aarhus International Piano Competition

    11/03 kl. 19:30 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Arrangør: Aarhus International Piano Competition

    Med Davit Khrikuli og Joshua Han

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Aarhus International Piano Competition

    12/03 kl. 10:00 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Arrangør: Aarhus International Piano Competition

    1. runde Kategori B
    Kl. 10.00-13.00 og 15.00-18.00. Dørene åbnes hver halve time.

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Aarhus International Piano Competition

    13/03 kl. 10:00 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Arrangør: Aarhus International Piano Competition

    1. runde Kategori B
    Kl. 10.00-13.00 og 15.00-18.00. Dørene åbnes hver halve time.

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Kapelmesterkoncert

    13/03 kl. 19:30 - Rytmisk Sal, Musikkens Hus, Aalborg

    Benjamin V. Johansen, Sang
    Jamile Jamal Alfer, Sang
    Nanna Mørch Glifberg, Sang
    Ingrid Bringsrud Halle, Sang

    Fri entré

  • Rytmisk Koncertcafé

    13/03 kl. 20:00 - Musikhuset Aarhus, Rytmisk Sal

    Program:
    Vært: Nana Cecilie Gaardsted Bøvling
    20:00     Bodil Frimodt Roennow, Sang
    20:35     Karmen Roivassepp, Sang
    21:10     Robert Jan Jancevic, Sang
    21:45     Esben Inglev, Guitar
    22:20     Mikas Nikolej Bøgh Olesen, Guitar

    Fri entré

    Læs mere her.

  • Aarhus International Piano Competition

    14/03 kl. 10:00 - Musikhuset Aarhus, Lille Sal

    Arrangør: Aarhus International Piano Competition

    1. runde, kategori A.

    10:00-13.00 og 15:00 - 18.00. Dørene åbnes hver halve time.

    Fri entré

    Læs mere her.

     

Månedsvisning: Vælg måned
Show month

Søg i kalender

MÅ IKKE SLETTES

Klik på billedet for e-udgave
- eller klik her for download