Koncertcaféer Aalborg

Koncertcaféer i Rytmisk Sal.

Igen i foråret slår konservatoriets afdeling i Musikkens Hus i Aalborg dørene op til en række koncertcaféer, hvor studerende fra konservatoriet giver den i rollen som kapelmestre og præsenterer egne numre og enkelte kopinumre i en skønsom blanding.

Alle koncerterne foregår i Rytmisk Sal, de begynder kl. 19.30, og der er altid fri entré.

Program forår 2018:

Mandag d. 12. marts kl. 19.30  
Giulia Menegatti, sang
Julie Høgsberg, sang
Signe Kyhl Michno, klaver

Tirsdag d. 13. marts kl. 19.30 - AFLYST

Onsdag d. 14. marts kl. 19.30   
Liv Lund Poulsen, sang
Jasmin Rose Patel, sang
Freja Würtz, sang

Torsdag d. 15. marts kl. 19.30 
Lars Bork Andersen, e-musik
Liv Lund Poulsen, korledelse
Jonas Noer Dannerbugt, guitar

Mandag d. 19. marts kl. 19.30  
Mikkel Noe, trommer
Jakob Kannegaard, trommer
Aske Stubkjær Madsen, trommer
Erik Strægaard Michaelsen, trompet

Tirsdag d. 20. marts kl. 19.30  
Mikkel Koudahl, bas
Mads Thorlund Rømer, bas
Rasmus Jørløv Nielsen, bas
Peter Parmo, bas

Onsdag d. 21. marts kl. 19.30   
Lasse Bruun Rifsdal, trommer
Rasmus Mellemgaard Frandsen, trommer
Asbjørn Glad Andersen, guitar
Thomas Cortes, bas

Torsdag d. 3. maj kl. 19.30
Amalie Thørholm, sang, korledelse
Caroline Fomsgaard, sang, SSB-ledelse
Alexander Igor Hasselgreen Guldhammer, guitar, sammenspilsledelse

 

Program efterår 2017

Tirsdag d. 26. september
Kira Svit, Vocal
Rikke Mølbæk Thomsen, Guitar
Andreas Bergholt, Piano
Tadas Pasaravicius, Saxophone
Mads Houe Sørensen, Bass

Onsdag d. 27. september
Margrethe May Gruhn, Bass
David Gravgaard, Bass
Carsten Høj Hansen, Guitar
Bjørn Sigvert, Guitar
Matias Fischer-Mogensen, Drums

Onsdag d. 4. oktober
Jeppe Bugge Rasmussen, Bass
Søren Nissum, Guitar
Agné Zivatkauskaité, Piano
Gunnva Lydersen, Vocal
Sofie Søndergaard, Vocal

Tirsdag d. 10. oktober
Mads Dalum, Bass
Nicolai Kjærgaard, Guitar
Andreas Bek Mortensen, Piano
Tine Vingaard, Vocal
Alexander Hulshoff, Drums

Tirsdag d. 7. november
Ginne Marker, Guitar
Anna-Kaisa Halmemies, Vocal
Nikolaj Anton Berg, Piano
Federico Fioravavti, Drums
Edgars Rugajs, Guitar

Onsdag d. 8. november
Edgars Cirulis, Guitar
Alan Prietu Nicolau, Clarinet
Thomas Cortes, Bass
Benjamin Lynnerup, Guitar
Benjamin Kronborg, Drums

Tirsdag d. 14. november
Joanna Lyngbye Jensen, Vocal
Malte Mønster Frost, Guitar
Kotryna Zaskeviciute, Vocal
Federico Fioravavti, Percussion

Onsdag d. 15. november
Jan Sedlak, Bass
Niels Erik Due, Drums
Jakob Lundø Nielsen, Piano
Anders Mørk, Vocal

Tirsdag d. 28. november
Silifatu Tayewo Lawal, Vocal
Martin Korsgaard, Drums
Jacob Kraft Andersen, Guitar
Ida Marie Christensen, Vocal

Onsdag d. 29. november
Emil Præstegaard, E-Music
Kristian Kirk Diechmann, E-Music
Puyain Sanati, E-Music
Jacob Tolsstrup, E-Music

Torsdag d. 30. november
Marchel Tobiass Mørk, E-Music
Sigurd Prang Gynnild, E-Music
Rune Lak Rasmussen, E Music

Siden er sidst opdateret fre d. 6. april 2018