Koncertcaféer Aarhus sæson 2018-2019

Det Jyske Musikkonservatoriums rytmiske studerende har i mange år med stor succes givet koncerter i Aarhus midtby. De såkaldte koncertcaféer afholdes i Rytmisk Sal og på Klubscenen (tidligere kaldet Falken) i Musikhuset Aarhus - og af til også på spillestedet HeadQuarters. Her kan man opleve smagsprøver på hvad de studerende arbejder med.

Koncerterne slutter oftest ca. kl. 23. Der er altid fri entré.

Da der kan forekomme ændringer i koncertcaféprogrammet, anbefales det at holde øje på www.musikkons.dk/koncertcafe

Efterår 2018

Program:
Onsdag d. 14. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Victor Sousa Christiansen, bas
20.35 Benjamin Petersen, guitar
21.10 Kristoffer Bliksted Roug Pedersen, bas
21.45 Christian Pedersen, bas
22.20 Jonas Gravlund Schmidt-Christensen, guitar

Mandag d. 19. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Bjarke Amdrup-Simonsen, klaver
20.35 Laurits Smedegaard Andersen, klaver
21.10 August Feldballe Korsgaard, klaver
21.45 Joachim Rahbek Iversen, sang
22.20 Jonas Buskbjerg Sharpe, sang

Tirsdag d. 20. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Miriam Villekjær Lassen, sang
20.35 Lasse Lykke Nielsen, trommer
21.10 Andreas Pilgaard Sørensen, trommer
21.45 Anna Oline Frieboe Laumark, sang
22.20 Amanda Drew, sang

Onsdag d. 21. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Jonathan Bruun Meyer, trombone
20.35 Rikke Rusholt Jørgensen, sang
21.10 Rafaela Martin, sang
21.45 Amanda Krogh Nielsen, klaver
22.20 Anne Ingrid Tangen Kiær, sang

Mandag d. 26. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Sara Mouritsen, trommer
20.35 Peter Juul Møller, guitar
21.10 TBA
21.45 Filip Dybjerg, bas

Tirsdag d. 27. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Antonia Mrsic, sang
20.35 Tjeda Anne Efken, sang
21.10 Simon Troelsgaard, guitar
21.45 Malte Jepsen, klaver
22.20 TBA

Onsdag d. 28. november kl. 20.00 – Klubscenen
20.00 Julian Ringsted Hartwig-Hansen, violin
20.35 Lasse Michelsen, guitar
21.45 Alberte Sofie Svenningsen, saxofon
22.20 Johannes Hesner Brandstrup, sang

Forår 2019

Program:
Tirsdag d. 26. februar kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Jakob Jonathan Bjerg, bas
20.35 Ditte Dupont Priess Loft, sang
21.10 Martin Frederik Christensen, guitar
21.45 Cille Cecilie Dyrberg, guitar
22.20 Alfred Nielsen, guitar

Onsdag d. 27. februar kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Jonas Cook, klaver
20.35 Søren Bang Rasmussen, klaver
21.10 Niklas Runge Skovbo Hansen, sang
21.45 Caroline Fjerbæk Jensen Olsen, sang
22.20 Signe Eggert Jørgensen, sang

Torsdag d. 28. februar kl. 20.00 - Klubscenen:
Sangskrivere:
Gurli Octavia Kofoed Nielsen
Jakob Bruno Jansen
Minna Forouzandeh
Jonas Hammer

Mandag d. 4. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Daniel Skov Nielsen, bas
20.35 Anders Bang Rothmann, bas
21.10 Christian Aagaard Trier, bas
21.45 Sally Errebo-Brandt, sang
22.20 Frederik Aamand Holm, trommer

Tirsdag d. 5. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Tobias Ro Mølkær Andreassen, trommer
20.35 Alexander Kriegbaum Hulshoff, trommer
21.10 Ole Koefoed Larsen, guitar
21.45 Frederik Sandfeld Madsen, guitar
22.20 Elias Lykkeskov Jensen, klaver

Torsdag d. 7. marts kl. 20.00 - Klubscenen:
Sangskrivere:
Eyði Højsted Horsdal
Rune Mørch Albrechtsen
Yasmin Cevik
Anna Halkjær Langgaard Nielsen

Mandag d. 11. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Camilla Overgaard, guitar
20.35 TBA
21.10 TBA
21.45 TBA
22.20 TBA

Tirsdag d. 12. marts kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Freja Maria Nørager Jensen, sang
20.35 Alma Kjær Agergaard, sang
21.10 Nikola Bankov, saxofon
21.45 Viktoria Holde Søndergaard, marimba/vibrafon
22.20 Nikolaj Borg, trombone

Onsdag d. 13. marts kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Anton Søndberg Grøn, bas
20.35 Árni Jóhannesson, bas
21.10 Ludvig Kastberg, trommer
21.45 Jens Emil Jensen, trommer
22.20 Hjalte Kildegaard Barfod, trommer

Torsdag d. 14. mart kl. 20.00 - Klubscenen:
Sangskrivere:
Gry Colding Ebbesen
Victor Nyland Poulsen
Morten Falk

Mandag d. 18. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Hjørtur P. Háberg, trommer
20.35 Lars Asger Nørby, trommer
21.10 Anton Heide Radmer, trommer
21.45 Mathias Tonny Borggaard Samsing, sang
22.20 Kasper Bøttger, sang

Tirsdag d. 19. mart kl. 20.00 - Klubscenen:
Sangskrivere:
Lasse Sonne
Simone Camilla Tang
Stine Drejer
Jack Kilburn

Onsdag d. 20. marts kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Kristian Pauli Ellefsen, klaver
20.35 Mads Ulrik Voxen, klaver
21.10 Kristoffer Thorup Jeberg, trommer
21.45 Mikkel Nørgaard, trommer
22.20 Buster Efiong Brynjolf, guitar

Torsdag d. 21. marts kl. 20.00 - Klubscenen:
Sangskrivere:
Juliane Viktoria
Kristoffer Rahbek
Lasse Zinck Jacobsen
Christian Deichmann

Onsdag d. 24. april kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Ólavur Eyðunsson Gaard, guitar
20.35 Niels Bach Storgaard, guitar
21.10 Lasse Enøe, saxofon
21.45 Maria Dybbroe, saxofon
22.20 Jonathan Henneveld, trombone

Torsdag d. 25. april kl. 20.00 - Klubscenen
20.00 Katja Olsen, sang
20.35 Johanne Baadsgaard Lange, sang
21.10 Sara Flindt Nielsen, sang
21.45 Beatriz Gijon, klaver
22.20 Andrea Fogh Haulrich Klausen, sang

Tirsdag d. 30. april kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Pia Dunne, sang
20.35 Rikke Nybo Jakobsen, sang
21.10 Mira Siegel, komposition
21.45 Jonathan Jull Ludvigsen, trommer
22.20 Yngve Lyngsø, sang

Mandag d. 6. maj kl. 20.00 - Rytmisk Sal
20.00 Diana Buck, sang
20.35 Nana Cecilie Gaardsted Bøvling, sds
21.10 Buster Efiong Brynjolf, guitar
21.45 Gunnar Sigfússon, trompet
22.20 Emil Ringtved Nielsen, bas

 

Siden er sidst opdateret ons d. 28. november 2018